top of page
nurse-taking-care-patient.jpg

Bel Fıtığı

Bel fıtığı, omurganın alt bölgesinde yer alan bel omurları arasındaki disklerin zayıflama ya da yırtılma sonucu omurilikten çıkan sinir köklerine baskı yapması durumuna verilen tıbbi bir terimdir. Bu rahatsızlık, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir ve şiddetli ağrılara neden olabilir. Bel fıtığına dair doğru teşhise dayalı hizmet sağlayabilmek için bu rahatsızlıktan yakınan bireyleri tüm yönleri ile değerlendirmek önemlidir.

 

Bel fıtığı genellikle aşırı zorlanma, yanlış hareketler, obezite, yaşlanma gibi faktörler sonucu meydana gelir. Disklerin yıpranması veya zayıflaması sonucu disk içeriğinin omurilik kanalına doğru sızması ile oluşan bel fıtığının belirtileri, kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Bel fıtığı genellikle bel bölgesinde ağrıya ve sızıya neden olur. Bu ağrılar bacaklara yayılabilir ve bacaklarda da rahatsızlık hissi oluşturabilir. Sinir köklerinin baskı altında kalması sonucu bacaklarda, ayaklarda veya ayak parmaklarında uyuşma ve karıncalanma hissi de bu rahatsızlıkta görülen diğer belirtiler arasındadır. Bel fıtığı, bacak kaslarında zayıflığa yol açtığından yürüme ve diğer fiziksel aktivitelerde güçlük çekmeye neden olabileceği gibi diz reflekslerinde azalma veya değişikliklere de sebebiyet verebilir.

 

Sağlıklı bir yaşam tarzı, düzenli egzersiz, postürün düzeltilmesi gibi önlemler bel fıtığı riskini azaltabilir. Ancak, bel fıtığına yakalandıysanız ya da belirtiler yaşıyorsanız, uzman fizyoterapist yardımı almanız son derece önemlidir.

 

Sağlıklı bir omurga ve bel bölgesi, genel sağlığınızın temelidir. Bel fıtığına karşı erken tanı ve doğru tedavi ile yaşam kalitenizi artırmanız mümkündür. Kayropraktik Uzmanı Mustafa Toprak Kliniği, alanında uzman fizyoterapist ve güler yüzlü personelden oluşan ekibi ile bel fıtığı tedavisi konusunda hizmet veren profesyonel bir fizik tedavi merkezidir. Her hastanın durumunu bireysel olarak değerlendirerek en uygun tedavi yaklaşımını belirleyen fizyoterapistimiz, en iyi bel fıtığı egzersizleri ile sizi daha sağlıklı bir yaşama taşır ve ağrılarınızın minumum düzeye inmesine yardımcı olur. Uzman ekibimiz, her adımda size rehberlik etmek ve en iyi tedaviyi sağlamak için Ankara’da hizmetinizdedir. Siz de sağlığınıza önem veren bir yaklaşım için bize başvurabilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

bottom of page