top of page
Boyun ve Omuz Masajı

Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı, omurganın boyun bölgesinde yer alan omurilik ve sinir köklerinin çevresini saran disklerin sıkışması ya da yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bu durum, bireylerin günlük yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir. Boyun fıtığının belirtileri, nedenleri, teşhisi, tedavisi ve önlenmesi konularında bilgi sahibi olmak, bu sağlık sorunuyla ilgili doğru ve bilinçli kararlar alma konusunda yardımcı olacaktır.

 

Boyun fıtığı genellikle yaşa bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Diskler zamanla yıpranabilir, kuruyabilir ya da sıkışabilir. Bununla birlikte; aşırı zorlanma, ağır yük kaldırma, ani hareketler, travmalar ve kötü duruş da boyun fıtığı riskini artırabilir. Ayrıca, genetik yatkınlık, sigara içme, obezite gibi durumlar da boyun fıtığı riskini artıran diğer faktörler arasındadır.

 

Boyun fıtığının belirtileri kişiden kişiye değişebilir. En sık görülen belirtiler arasında boyun ve omuz ağrısı, kol ağrısı ve uyuşma, baş ağrısı, kas güçsüzlüğü, el ve parmaklarda uyuşma ve karıncalanma, hareket kısıtlılığı bulunmaktadır. Boyun fıtığının teşhisi için doktorunuz fiziki muayene, gerekli görürse görüntüleme testleri, özellikle manyetik rezonans görüntüleme (MRG) taraması kullanmaktadır. Bu testler, omurgadaki olası hasarları ve fıtıklaşmış diskin durumunu göstermede yardımcı olmaktadır. Boyun fıtığının tedavisi, semptomların şiddetine, hastanın genel sağlık durumuna ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Tedavi seçenekleri arasında ilaçlar, boyunluk ve atel kullanımı, enjeksiyonlar, fizik tedavi ve son aşamada cerrahi müdahale bulunmaktadır. Pek çok fiziki rahatsızlıkta olduğu gibi boyun fıtığı için de en değerli tedavi yöntemlerinden bir tanesi alanında uzman bir fizyoterapist kontrolünde fizik tedavi uygulamalarıdır.

 

Kayropraktik Uzmanı Mustafa Toprak Kliniği, fizik tedavi uygulamalarının profesyonel bir şekilde gerçekleştirildiği sektörde adını duyurmuş önemli bir fizik tedavi merkezidir. Alanında uzman ve deneyimli fizyoterapistimiz size en uygun tedavi planlaması ile kısa süre içerisinde yakınmalarınızı asgari seviyeye indirecektir. Yetişmiş uzman fizyoterapistler, doğru teşhis ve doğru tedavi ile boyun fıtığı konusunda eskiye nazaran insanoğlunun çok daha şanslı olduğu bir gerçektir. Siz de boyun fıtığı probleminize emin ellerde çare aramak için kliniğimize başvurabilir ve profesyonel bir fizik tedavi hizmeti ile sağlıklı günlere kapı aralayabilirsiniz.

bottom of page