top of page

Bel Kayması Kâbusunuz Olmasın

Bel kayması, tıbbi adıyla "spondilolistezis," omurganın bir omurunun diğerinin üzerine kaydığı ciddi bir sağlık problemidir. Bu rahatsızlık, genellikle bel bölgesinde yani alt omurgada meydana gelir ve ciddi ağrılara ve hareket kısıtlılıklarına yol açabilir. Bu problem, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, tedavi ve yönetim gerektiren önemli bir sağlık sorunudur.


Bel Kayması ile iligili egzersizleri Kayropraktik Uzmanı Mustafa TOPRAK açıklıyor.
Bel Kayması - Kayropraktik Uzmanı Mustafa TOPRAK

Bel Kaymasının Nedir?

Bel kaymasının birden fazla nedeni olabilir. Yaş, genetik ve yaşam tarzı faktörlerine bağlı olarak değişkenlik gösteren bu nedenlere dikkat etmek hastalığın erken aşamalarda önlenebilir olmasında etkili sonuçlar verir.

Peki, bel kaymasının en sık karşılaşılan nedeni nedir? Omurgaya doğrudan darbe ya da herhangi bir kaza sonucu oluşan yaralanmalar, omurların kaymasına neden olarak bel bölgesinde asimetri oluşmasına sebebiyet verebilir.

Yaşlanma ile birlikte omurgadaki disk ve eklemlerde meydana gelen aşınma ve yıpranmalar da bel kaymasına zemin hazırlayabilir. Tabii, bu rahatsızlığın genetik geçişli olduğu da bir gerçektir. Bu nedenle ailede bel kayması öyküsü olan kişilerde bu rahatsızlığın görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca bazı kişilerde omurganın belirli bölümleri doğuştan zayıf olabileceğinden bu durum da bel kayması riskini artırır. Ağır kaldırma, tekrarlayan zorlu fiziksel aktiviteler ya da spor yaralanmaları da bel kaymasına yol açarak ciddi sağlık sıkıntıları yaşanmasına neden olabilir.

Bel Kaymasının Belirtileri

Bel kaymasının belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve kaymanın şiddetine bağlı olarak değişebilir. Ancak, yaygın olarak görülen belirtilerden bahsedecek olursak; en sık karşılaşılan belirtiler arasında bel ağrısı bulunmaktadır. Genellikle belde başlayan ve kalça ile bacaklara yayılan ağrı, bu sağlık probleminin en yaygın belirtisidir.

Bu rahatsızlıkta bacaklarda veya ayaklarda güçsüzlük hissi ile hareket zorluğu da yaşanabilir. Sinirlerin sıkışmasına bağlı olarak bacaklarda uyuşma ya da karıncalanma hissi de belde kaymanın diğer belirtiler arasındadır. Bel kaymasından muzdarip olan kişilerde özellikle bel bölgesinde hareket kısıtlılığı ve esneklik kaybı yaşanabildiği gibi uzun süre ayakta kalmak ve oturmak da zorlaşabilir.

Bel Kaymasına Ne İyi Gelir?

Bel kaymasının teşhisi genellikle fiziksel muayene ve görüntüleme yöntemleri ile konulur. Hekiminiz, hastanın şikâyetlerini dinler ve omurganın durumunu değerlendirmek için çeşitli testler yapar. Teşhis için en yaygın kullanılan yöntemler arasında röntgen, manyetik rezonans görüntüleme ile bilgisayarlı tomografi yer almaktadır.

Bel kayması, ciddi ağrılara ve hareket kısıtlılıklarına yol açabilen önemli bir omurga sorunudur ve ihmal edilmesi daha ciddi sorunlara kapı aralar. Erken teşhis ve uygun tedavi ile bu durumun yönetimi mümkündür.

Kayropraktik Uzmanı Mustafa Toprak Kliniği, tüm omurga problemleriniz için güvenle tercih edebileceğiniz profesyonel bir sağlık noktasıdır. Bel kayması egzersizleri ve diğer tedavi uygulamalarının bel fıtığı başta olmak üzere pek çok rahatsızlık için başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği kliniğimizle iletişime geçerek siz de profesyonel yardım alabilir ve sağlıklı bir omurgaya sahip olarak genel yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

 

bottom of page