top of page

Boyun Fıtığı Kaderiniz Olmasın


Boyun fıtığı, omurganın boyun bölgesinde bulunan disklerin dışarıya doğru fıtıklaşması durumudur. Bu durum genellikle boyun ağrısı, omuz ağrısı, kol ağrısı ve güçsüzlük gibi semptomlara neden olabilir. Boyun fıtığı; yaşam tarzı, travma, genetik yatkınlık gibi faktörlerden kaynaklanabilir ve doğru tedavi ile bu rahatsızlığın yakınmalarının azaltılması mümkündür.

Boyun Fıtığı
Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun Fıtığı Belirtileri

Diskler omurlar arasında bulunan yastık benzeri dokulardır ve omurganın esnekliğini sağlar. Ancak yaşlanma, travma ya da aşırı kullanım gibi nedenlerle bu diskler zedelenip çatlayabilir. Bu durumda da içerideki jel benzeri bir madde dışarıya çıkarak sinir köklerine baskı yapar.

Boyun fıtığının belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermek ile birlikte bu sağlık probleminin en yaygın belirtileri arasında boyun bölgesinden başlayıp omuzlara ve kollara yayılan ağrı, uyuşma hissi, kol ve omuz kaslarında güçsüzlük bulunmaktadır.

Boyunda oluşan fıtığın belirtileri bunlarla da sınırlı değildir. Özellikle boyun ve başın arkasında hissedilen ağrıların da fıtık kaynaklı olduğu durumlar vardır. Boyun fıtığı baş ağrısı yapar mı sorusunun cevabını arayanlar için hemen belirtelim. Evet, hayatınızı zindana çeviren baş ağrılarınızın sebebi boyun fıtığı kaynaklı olabilmektedir. Dahası sinirlere olan baskı, reflekslerde de değişikliğe neden olarak refleskslerde azalma ya da artış olarak karşımıza çıkabilir.

Boyun Fıtığı Nedenleri

İnsanların en fazla merak ettiği konuların başında gelen boyun fıtığının nedenleri nelerdir sorusunun cevabı çok çeşitlidir. Yaşlanmaya bağlı olarak diskler zaman içerisinde yıpranıp zayıflayabileceği gibi kaza, düşme ya da spor aktiviteleri esnasında karşılaşılan travmalar da disklerin zedelenmesine sebep olabilir.

Pek çok kişinin genetik yatkınlık nedeni ile boyun fıtığı ile boğuştuğunu da söylemeden geçmeyelim. Evet, aile geçmişinde boyun fıtığı hikâyesi olan bireylerde bu risk daha da fazladır.

Günümüzde masa başında ya da uzun süre boyun eğerek çalışma, sık karşılaşılan durumlardır. Bu tür poziyonlarda çalışmak da disklere bakı yapabilir ve maalesef sizi boyun fıtığı problemi ile tanıştırabilir.

Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir?

Boyun fıtığı teşhisi için doktorunuz fizik muayene, röntgen, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi görüntüleme testleri isteyebilir. Bu sağlık problemi için ilaç tedavisi, enjeksiyon uygulamaları son aşamada ise cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Fizik tedavi ise boyun fıtığının neden olduğu yakınmaları hafifletmek ve kas gücünü artırmak için en etkili tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkar. Alanında uzman ve deneyimli fizyoterapitlerden fizik tedavi hizmeti alarak boyun fıtığına bağlı yakınmalarınızı asgari düzeye indirmeniz mümkündür.

Kayropraktik Uzmanı Mustafa Toprak Kliniği, bel fıtığı başta olmak üzere pek çok omurga problemi üzerinde doğru ve etkili tedaviler ile yüz güldüren profesyonel bir fizik tedavi merkezidir. Doğru teşhis kadar doğru tedavinin de çok önemli olduğunu hepimiz biliriz. Bu noktada güvenilirliğini ve başarısını kanıtlamış merkezlerden hizmet almak alacağınız tedaviden sağlayacağınız faydayı kat kat artıracaktır.

Uzun süreli oturma ya da duruş pozisyonlarında doğru duruşu korumak, boyun fıtığının oluşumuna karşı alınacak olan önlemler arasında gösterilebilir. Boyun kaslarını güçlendiren ve esnekliği artıran egzersizler yapmak da boyun fıtığının oluşumunu engelleme noktasında faydalı olabilir. Kilo kontrolü sağlanarak omurga üzerindeki yükün hafifletilmesi ve uzun süreli bilgisayar veya telefon kullanımı gibi aktiviteleri düzenli aralıklarla kesintiye uğratılarak boyun kaslarını dinlendirme gibi uygulamalar da boyun fıtığına karşı alınabilecek önlemler arasındadır.

Sonuç olarak, boyunda fıtık omurga sağlığını etkileyebilecek bir durumdur. Belirtilerini ciddiye almak ve uzman bir fizyoterapistlerden yardım almak önemlidir. Doğru teşhis ve tedavi ile boyun fıtığının semptomları kontrol altına alınabilir ve yaşam kalitesi artırılabilir. Önleyici önlemler alarak omurga sağlığını korumak da uzun vadede önemlidir.

Kayropraktik Uzmanı Mustafa Toprak Kliniği, çok sayıda hastayı ağrılarından kurtaran, profesyonel hizmet anlayışına sahip donanımlı bir klinik olup en doğru tedavi planlamaları ile sizi sağlığınıza bir adım daha yaklaştırır. Siz de boyun fıtığı kaynaklı ağrılarınızdan nerede kurtulabileceğinizin yollarını arıyorsanız Kayropraktik Uzmanı Mustafa Toprak Kliniği’nin sizin için en doğru adres olduğunu bilmeli ve mutlaka rotanızı kliniğimize çevirmelisiniz.

bottom of page