top of page

Manuel Terapi ile Ağrılarınız Kontrolünüzde Olsun


Manuel Terapi ile Ağrılarınız Kontrolünüzde
Manuel Terapi ile Ağrılarınız Kontrolünüzde Olsun

Modern tıbbın getirdiği yeniliklerle birlikte fizik tedavi hizmetleri de fiziksel rahatsızlıkları tedavi etme konusunda birçok seçeneğe sahiptir. Doğal bir yaklaşımı temsil eden manuel terapi, beden ve zihin arasındaki dengeyi sağlamaya odaklanan etkili bir yöntemdir. İsminden de anlaşılacağı üzere manuel terapi, ellerin doğru tekniklerle kullanılmasıyla kas-iskelet sistemi üzerinde olumlu etkiler yaratmayı amaçlar. Manuel terapinin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve hangi faydalar sunduğunu ele alacağımız bu yazımızda size bu terapi yönteminin tüm detaylarını aktarmaya çalışacağız.

Manuel Terapi Nedir?

Manuel terapi, bedenin doğal iyileşme sürecini desteklemek amacıyla fiziksel yöntemler kullanarak yapılan bir tedavi biçimidir. Manuel terapistler, ellerini kullanarak dokuları manipüle eder, eklemleri düzeltir ve kas gerginliğini azaltarak vücuttaki enerji akışını dengelemeye çalışırlar.

Manuel Terapinin Faydaları

Manuel terapi yaptıranların yorumlarını inceleme şansınız olduysa bu terapi ile sağlığına kavuşan çok sayıda insan olduğunu biliyorsunuzdur. Kronik ağrıları hafifletmede son derece etkili olan manuel terapi özellikle sırt, boyun ve omuz ağrılarına yönelik uygulanan teknikler ile kronik ağrıların azalmasını sağlar. Terapi seansları, eklemlerin ve kasların daha iyi hareket etmesine yardımcı olur ve bu şekilde kişinin esnekliği ve hareketliliği artırılır. Manuel terapinin gevşeme ve rahatlama sağlayarak stresi azalttığı da bilinmektedir. Evet, yanlış okumadınız. Her ne kadar sadece fiziksel rahatlamayı sağlayacağı düşünülse de bu yeni nesil tedavi yönteminin stres üzerinde de pozitif etkileri vardır. Çünkü manuel terapi ile bedenin fiziksel olarak rahatlaması, zihinsel ve duygusal rahatlamaya da katkıda bulunmaktadır.

Yanlış duruş, günümüzün en yaygın sorunlarından bir tanesidir. Fizik tedavi gibi manuel terapi de vücuttaki dengesizlikleri düzelterek daha iyi bir postür sağlama konusunda yardımcı olur. Terapi seansları, kan dolaşımını artırdığından dokulara daha fazla oksijen ve besin maddesi taşınır ve uygulama yapılan dokularda iyileşme çok daha hızlı şekilde gerçekleşir.

Manuel terapinin temelinde, vücudun doğal iyileşme kapasitesine olan inanç yatar. Terapistler, ellerini kullanarak dokuları nazikçe manipüle ederler. Bu manipülasyonlar sayesinde kan akışı artar, kaslar gevşer ve eklemler doğru hizaya getirilir. Terapistler ayrıca hastaların tıbbi geçmişini ve semptomlarını dikkate alarak kişiye özel tedavi planları oluştururlar. Bu noktada bu yeni nesil tedavinin nereden alınması gerektiği konusu ön plana çıkar. Diğer fizik tedavi uygulamaları gibi manuel terapi de mutlaka alanında uzman fizyoterapistler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Manuel Terapi Ankara

Kayropraktik Uzmanı Mustafa Toprak Kliniği, Ankara merkezli faaliyet gösteren profesyonel bir fizik tedavi kliniğidir. Doğru tedavi planlamaları ile sizi kronik rahatsızlıklarınızdan kurtararak konforlu bir hayata kavuşturacak olan fizyoterapistimiz ile siz de mutlaka tanışmalısınız.

Kronik hâle gelmiş ağrılarınız karşısında artık çaresiz olmadığınızı bilmelisiniz. Kayropraktik Uzmanı Mustafa Toprak Kliniği’ni ziyaret ederek siz de hayatınızı zindana çeviren sırt, bel, omuz ve boyun ağrılarınızdan kurtulabilir ve kaliteli bir yaşama kapı aralayabilirsiniz. Daha fazla ertelemeyin. Haydi! Kliniğimize gelin, sizi sağlıklı bir hayata emin ellerde taşıyalım.

bottom of page