top of page

Migren Ağrılarına Manuel Terapi ile Son Verin

Son dönemlerin en gözde tedavi yöntemi olan manuel terapi ile migren ağrılarınıza da çözüm bulabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, yanlış okumadınız. Pek çok kişinin korkulu rüyası olan migren ağrısına karşı manuel terapi ile artık çaresiz değilsiniz. Üzülerek söylemek isteriz ki eğer harekete geçmezseniz, manuel terapi ile migren ataklarını durduran çok sayıda insanın ifadesi ile bu mucizevi tedavi yöntemi ile çok daha önce tanışmamış olmanın pişmanlığını siz de yaşayabilirsiniz.


Migren Ağrılarına Manuel Terapi ile Son Verin

Migren Nedir?

Sıklıkla kadınlarda karşılaşılan bir sağlık problemi olan migren, şiddetli bir baş ağrısı tipi olup beyindeki sinirler ve kan damarlarında oluşan değişiklikler nedeni ile ortaya çıkar. Baş ağrısının yoğunluğunun arttığı ve sıklıkla eşlik eden semptomların olduğu kronik bir nörolojik bozukluk olan migren nedeni ile hayatı zindana dönen çok sayıda insan vardır. Migren atakları, kişinin günlük yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilecek seviyede güçlü ağrılara sebep olabilir.

Geleneksel tıp yöntemleri yanı sıra migrenin yönetiminde doğal ve tamamlayıcı tedavi yöntemleri de giderek daha fazla ilgi görmektedir. Bu doğrultuda, manuel terapi gibi doğal yaklaşımlar, migren ataklarını hafifletme ve önleme konusunda etkili sonuçlara ulaştırmaktadır.

Manuel Terapinin Migren Üzerindeki Etkisi

Migren; genetik yatkınlık, çevresel faktörler, hormonal değişiklikler ve stres gibi çeşitli etkenlerle tetiklenebilen bir nörolojik rahatsızlıktır. Migren atakları genellikle şiddetli baş ağrıları, bulantı, kusma, ışığa ve sese karşı hassasiyet gibi semptomlarla kendini gösterir. Migrenin kesin nedenleri tam olarak anlaşılamamış olsa da migrene sebep olan en önemli sebep, beyin kimyasındaki değişiklikler ve damar sistemindeki anormalliklerle ilişkilendirilmiştir.

Manuel terapi; ellerin kullanıldığı ve dokuların, kasların ve eklem hareketlerinin tedavisini amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Bu terapi, kas gerginliğini azaltma, dolaşımı artırma, postürü düzeltme ve vücudu rahatlatma gibi amaçlarla kullanılır. Başta boyun fıtığı ve bel fıtığı gibi rahatsızlıklar olmak üzere çok sayıda sağlık problemi üzerinde mucizevi sonuçları olan manuel terapi ile son yıllarda migren ağrıları da hafifletilebilmektedir. Migren atakları sıklıkla kas gerginliği, stres ve kötü postür gibi faktörlerle ilişkilendirilir. Bu nedenle manuel terapi migren atakları üzerindeki olumlu etkileri ile ön plana çıkmaktadır.

Peki, manuel terapi ile migren arasında nasıl bir ilişki vardır? Manuel terapi ile migren arasında çok yakın bir ilişki vardır çünkü manuel terapi, kas gerginliğini hafifletmek için kullanılabilecek yöntemler içerir. Özellikle boyun, omuz ve sırt bölgelerindeki kas gerginliği, migren ataklarına zemin hazırladığından manuel terapi uygulamasındaki masaj teknikleri ve manipülasyonlar kasların gevşemesine yardımcı olarak migren ağrılarını hafifletir.

Manuel terapi ile migren arasındaki diğer bir yakınlık da stres ile ilgilidir. Stres, migren ataklarını tetikleyebilen önemli bir faktördür. Manuel terapi de vücuttaki gerginliği azaltarak stresi yönetmeye yardımcı olur. Çünkü masaj ve manuel manipülasyonlar, rahatlama sağlayarak stres düzeyini düşürür.

Herkes bilir ki iyi dolaşım, vücudun oksijen ve besin maddeleri taşıması noktasında son derece önemlidir. Manuel terapi, dokuların ve kasların daha iyi dolaşımını teşvik ederek hücresel iyileşmeyi destekleyebilir. Bu hücresel iyileşme de doğal olarak migren ağrılarının şiddetini azaltacaktır.

Migrene neden olan faktörlerden birisi de kötü postür yani duruş bozukluğudur. Kötü postür, boyun ve omuzlardaki kas gerginliğini beraberinde getirir ve bu durum da migren ataklarının tetiklenmesine sebep olur. Manuel terapi, vücut mekaniğini düzelterek doğru postürü teşvik eder ve gayet tabii bu durum da migren ataklarının sıklığını azaltır.

Migren Nasıl Geçer?

Migren, yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen ciddi bir sağlık sorunudur. Geleneksel tıbbın yanı sıra migrenin yönetiminde doğal ve tamamlayıcı yaklaşımların da önemli bir rol oynadığını daha önce de belirtmiştik. Son yılların en gözde tedavi yöntemlerinden olan manuel terapiyi profesyonel hizmet veren bir fizik tedavi kliniğinde almak koşulu ile migren ataklarına elveda demek mümkün olabilmektedir.

Kayropraktik Uzmanı Mustafa Toprak Kliniği, başta boyun fıtığı ve bel fıtığı tedavileri olmak üzere skolyoz probleminin neden olduğu yakınmaların azaltılmasında da manuel terapi ile mucizevi sonuçlara ulaştıran profesyonel bir fizik tedavi kliniğidir. Manuel terapinin mutlaka uzman fizyoterapistler tarafından uygulanması gerektiğini hatırlatarak migren tedavisinde etkili sonuçlara ulaşmak için en etkili manuel terapinin Kayropraktik Uzmanı Mustafa Toprak Kliniği’nden alınabileceğini eklemek isteriz. Siz de hijyen koşulları sağlanmış adreslerde, eğitimli ve deneyimli uzmanlarda tedavi alarak migren ataklarınıza elveda demek istiyorsanız daha fazla ertelemeyin, kliniğimize gelin ve tedavi planlamanızı hemen oluşturulmasını sağlayarak sağlıklı günlere merhaba deyin.


bottom of page