top of page

Omurga Sağlığı Hakkında Önemli İpuçları

Genel sağlık durumumuzu etkileyen en önemli bölgelerden birisi de omurgadır. Omurga sağlığı, genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır desek yanlış bir ifadede bulunmuş olmayız. Omurgada herhangi bir sağlık probleminin olmaması kişiyi ciddi anlamda bir adım ileriye taşır. Öyle ki omurga sağlığınız yerindeyse günlük yaşantınızın kalitesi artar ve ağrı hissinden kurtulmanız stressiz bir yaşam sürmenize olanak sağlar.

Yanlış uyuma pozisyonları, uzun süreli oturarak çalışma ya da dik duramama gibi nedenler ile ortaya çıkabilen omurga rahatsızlıkları hakkında önemli ipuçlarına yer vereceğimiz bu yazımız ile omurga sağlığı hakkında farkındalık kazanabilir ve doğru adımlar ile daha konforlu bir hayata kavuşabilirsiniz.


omurga saglıgına yonelik egzersizler

Omurga Sağlığı Nasıl Korunur?

Omurga sağlığını en fazla etkileyen durumlardan bir tanesi şüphesiz ki doğru duruştur. Doğru duruş, omurganın korunmasının temelini oluşturur. Ayakta ya da oturur pozisyondayken omurganın doğru hizalanmasına dikkat etmek son derece önemlidir. Bilgisayar başında uzun süreli kalmanız gerektiren bir işte çalışıyorsanız ergonomik bir masa ve sandalye kullanarak omurganızı desteklemeniz sizi ciddi anlamda rahatlatacaktır.

Hareketli bir yaşam stiline sahip olmak ve düzenli egzersiz yapmak da omurga sağlığını destekleyici niteliktedir. Sırt kaslarınızı güçlendiren ve esnekliği artıran omurga sağlığı için egzersizler sayesinde omurganın dayanıklılığını artırmak mümkündür. Yoga, pilates ve yüzme gibi aktiviteler de daha sağlam bir omurgaya kavuşma noktasında fayda sağlamaktadır.

Peki, omurgaya zarar veren hareketler nelerdir? Ağır yükler taşımak omurgaya ciddi anlamda zarar verir. Ağır eşyaları kaldırırken bacaklarınızı kullanmanız ve taşınan eşyayı vücudunuza yakın tutmanız ise omurganıza binen yükü hafifleterek omurga sağlığını destekleyici etki sağlar. Benzer şekilde sırt çantalarında aşırı yük olmamasına dikkat etmek de daha sağlıklı bir omurgaya sahip olmak için alınabilecek tedbirler arasındadır.

Ergonomik ekipman kullanımı ile omurganızın zarar görmesini sağlamanız mümkündür. Çalışma alanınızda ergonomik bir klavye, mouse ve monitör kullanarak omurganızı koruyabilirsiniz. Bu tür basit önlemler ile bilgisayar başında geçirdiğiniz süre boyunca omurga sağlığınızı tehlikeye atmamış ve duruş bozukluğuna sebebiyet vermemiş olursunuz.

Omurgaya zarar veren diğer bir durum da sigara kullanımıdır. İnsan vücuduna verdiği zararlar saymakla bitmeyen sigara, omurga sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Çünkü sigara içmek, omurilik disklerine yeterince oksijen ve besin maddesi ulaşmasını engelleyeceğinden omurga sağlığını olumsuz şekilde etkilemektedir.

Omurga Sağlığı İçin Beslenme

Bel fıtığında olduğu gibi omurga sağlığı noktasında da sağlıklı bir diyet son derece önemlidir. Kalsiyum ve D vitamini içeren gıdaların yanı sıra omega-3 yağ asitler yönünden zengin besinler ile beslenerek omurga sağlığına iyi bir yatırım yapmak mümkündür.

Düzenli mola rutinleri ile çalışmak da omurganızı rahatlatıcı aktivitelerden bir tanesidir. Uzun süreli oturur pozisyonda çalışmak zorunda olanlar, düzenli aralıklar ile kalkıp dolaşarak ve gerinme egzersizleri yaparak ağrılarını hafifletebilirler. Uyurken doğru bir yatak seçimi yapmak ve rahat bir uyku pozisyonu tercihi ile de omurga üzerine binen yüklerden kurtulmanız mümkündür. Pek çok sağlık probleminde olduğu gibi stres, omurga sağlığını da olumsuz şekilde etkilemektedir. Tüm bu tedbirlere rağmen eğer sırt ağrıları ya da omurga problemlerinizde herhangi bir iyileşme sağlayamıyorsanız mutlaka bir sağlık profesyoneli ile görüşmeniz gerekmektedir. Erken teşhis ve doğru tedavi, omurga sağlığınızı koruma noktasında hayati öneme sahiptir.

Kayropraktik Uzmanı Mustafa Toprak Kliniği, omurga sağlığınıza yatırım yapabileceğiniz en doğru adrestir. Alanında uzman ve tecrübeli fizyoterapistimizin sihirli elleri ile siz de omurga sağlığınızı koruyabilir ve uzman ellerden kaliteli hizmet alma şansını yakalayabilirsiniz.


bottom of page