top of page

Skolyoz Tedavi Edilebilir Mi?

Skolyoz kelimesinin pek çok insana kötü duygular hissettirdiğini biliyoruz. Omurganın yana doğru eğrildiği bir omurga problemi olan skolyoz nedeni ile hayattan zevk alamayan pek çok insan olduğu doğru. Ancak skolyoz nedeni ile sıkıntı yaşayanlara net bir şekilde ifade edebiliriz ki fizik tedavi hizmetlerinde gelinen son nokta ile ameliyat masasına yatmadan da yaşam kalitenizi artırmanız mümkün.

Skolyoz Nedir?

Daha sık olarak ergenlik döneminde ortaya çıktığı bilinen skolyoz, omurganın C ya da S harfi şeklinde eğrildiği durumlarla kendini gösterir. Bu eğrilik, omurganın normalden sapması sonucu oluşur ve genellikle bel veya göğüs bölgesinde meydana gelir. Skolyoz, hem fiziksel hem de psikolojik etkileri nedeniyle ciddi bir durumdur ve erken teşhis ile tedavi edilmesi önemlidir. Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıktığı durumlarda kişinin psikolojisini alt üst eden bu rahatsızlık, mutlaka uzman ellerde tedavi edilmelidir ki kişinin gelecek yaşantısına bu rahatsızlığın taşınması engellenebilsin.

Pek çok insanın bu rahatsızlığın hangi belirtilere sahip olduğunu merak ettiğini biliyoruz. Skolyoz belirtileri kişiden kişiye değişebilmektedir ve çoğu zaman hafif başlamakta ancak zaman içerisinde özellikle tedavi edilmediğinde kötüleşebilmektedir.

Peki, skolyozun belirtileri nelerdir? Bu rahatsızlığın en tipik belirtisi omuzlardan birinin diğerinden daha yüksek görünmesi olarak ifade edilebilir. Skolyoz durumunda kaburgaların şekli ve konumu da farklılık gösterebilir. Bazı skolyoz vakalarında omurganın yana doğru eğilmiş görünümü, sırtın düzgün olmadığını ilk bakışta fark ettirir. Dahası bu sağlık problemi kalça veya pelvik bölgede asimetri sorununa neden olabileceği gibi tedavi edilmediği takdirde yürüme bozukluklarına da sebebiyet verebilir. Skolyoz ağrısı hafife alınmayacak oranda kuvvetlidir ve kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür.

Skolyoz Egzersizleri

Skolyozun nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, ancak genetik ve çevresel faktörlerin etkileşiminin sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Aile öyküsü, skolyoz riskini artırabilir. Ayrıca, nöromüsküler durumlar, doğuştan omurga anomalileri veya travma gibi faktörler de skolyoz gelişimine katkıda bulunabilir. Skolyoz tedavisi, eğrilik derecesine, yaşa ve hastanın genel sağlık durumuna göre farklılık gösterir. Hafif skolyoz vakalarında düzenli kontroller ve izlem yeterli olabilmektedir. Fakat rahatsızlık orta ya da daha yüksek seviyelerde seyrediyorsa fizyoterapi ve skolyoz egzersizleri ile skolyozun ilerlemesi yavaşlatılabilir, duruş düzeltilebilir ve ağrı hissi azaltılabilir.

Büyüme döneminde skolyoz korsesi kullanan çocuklara denk geldiğiniz olmuştur. Hafif seviyedeki skolyoz vakalarında kullanılan korseler de eğriliğin ilerlemesini önleyici etkiye sahiptir. Şiddetli skolyoz vakalarında ise cerrahi müdahale kaçınılmazdır. Ancak doğru fizik tedavi uygulamaları ile kişiyi cerrahi müdahaleden kurtarmak mümkündür.

Skolyoz Tedavisi Ankara

Skolyozun tedavi edilmemesi ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlara yol açabilir. Eğriliğin ilerlemesi solunum problemlerine, sırt ve bel ağrılarına, kısıtlı hareketliliğe ve psikolojik sorunlara neden olabilir. Erken teşhis ve uygun tedavi ile skolyozun etkileri minimize etmek mümkündür. Bu noktada profesyonel hizmet anlayışına sahip bir fizik tedavi kliniğinde uzman ellerde tedavi görmek büyük önem taşımaktadır.

Kayropraktik Uzmanı Mustafa Toprak Kliniği, Ankara merkezli faaliyet gösteren bir fizik tedavi noktası olup alanında uzman fizyoterapistimizin doğru tedavi planlamaları ile sektörde adını duyurmayı başarmış önemli bir fizik tedavi kliniğidir. Skolyoz, omurganın eğriliği ile karakterize edilen pek tabii zor bir sağlık problemidir, ancak erken teşhis ve uygun tedavi ile hastalığın etkileri kontrol altına alınabilir ve yaşam kaliteniz üst seviyelere taşınabilir.

İşin özü; skolyozun kaderiniz olmasına izin vermeyin. Kliniğimizin sadece skolyoz tedavisi değil manuel terapi, akupunktur tedavisi gibi yeni nesil tedavilerle de hizmet verdiğini, güler yüzlü personeli ve uzman kadrosu ile evinizin rahatlığında sizi sağlıklı günlere taşıyacağından emin olun. Haydi! Gelin, yaşam kalitenizi artırmanıza destek olalım ve sizi yarınlara güvenle ulaştıralım.


bottom of page