top of page

Spor Sakatlanmaları ve Önleyici Tedbirler

Herkes kabul eder ki spor, fiziksel sağlığımızı geliştiren ve yaşam kalitemizi artıran önemli bir aktivitedir. Ancak, spor yaparken sakatlanma riski her zaman söz konusu olduğundan mümkün olduğunca tedbiri elden bırakmadan egzersiz yapmaya dikkat edilmelidir. Öyle ki spor sakatlanmaları, sadece spora yeni başlayanları değil hem profesyonel sporcuları hem de amatör sporcuları etkileyebilir.

Spor sakatlanmalarını, bu sakatlanmaların yaygın nedenlerini ve bu sakatlanmalardan kaçınmak için alabileceğiniz önleyici tedbirleri ele alacağımız bu yazımız ile siz de kafanızdaki soru işaretlerinin cevaplarına kolay bir şekilde ulaşabileceksiniz.


spor sakatlanmalari

Spor Sakatlanmalarının Nedenleri

Pek çok durum spor sakatlanmasına sebebiyet verebilir. Bu sakatlanmalar en yaygın şekilde ani bir kuvvet ya da travma sonucu oluşur. Bu tür spor sakatlanması örnekleri arasında burkulma, çıkık, kırık ve kas yırtılması bulunur. Bir de zamanla tekrar eden hareketlerin neden olduğu yavaş gelişen sakatlanmalar vardır ki kronik sakatlanma şeklinde ifade edilen bu sakatlanma türünün örnekleri arasında tendinit, stres kırıkları ve aşırı kullanım sendromlarını saymamız mümkündür.

Spor sakatlanmalarının büyük çoğunluğu ısınma ve soğuma hareketleri esnasında gelişen sakatlıklardır. Bu nedenle spor öncesi ve spor sonrası uygun soğuma teknikleri büyük önem arz etmektedir. Doğru teknikleri kullanmamak; özellikle ağırlık kaldırma ve direnç egzersizleri sırasında sakatlanma riskini artırabilir. Aşırı antrenman, kasların ve eklemlerin yorgunluğunu artırabilir ve aşırı kullanım sakatlanmalarına da sebebiyet verebilir.

Peki, spor sakatlanmaları her zaman yanlış hareketlerden kaynaklı mıdır? Bazı durumlarda uygun spor ekipmanı kullanmamak da sakatlanmalara sebebiyet verebilir. En basit örneği ile spor ayakkabıları uygun destek sağlamazsa, ayak bileği burkulmalarına yol açabilir ve kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür.

Spor Sakatlanmalarını Önlemek İçin Alınabilecek Önleyici Tedbirler

Spordan önce kaslarınızı ısıtmak için hafif aerobik ve spor sonrası soğuma egzersizleri yaparak kaslarınızın rahatlamasını sağlamak, spor sakatlanmalarının önüne geçmek adına alınabilecek olan temel tedbirlerin başında gelmektedir. Spor yaparken yapılan spor dalına uygun doğru teknikler kullanmak, bu teknikler hakkında bilgiye sahip değilsek profesyonel bir eğitmenden yardım almak, spor sakatlanmalarını önleme noktasında son derece yerinde bir adım olacaktır. Sanılanın aksine fazla egzersiz ve antrenman her zaman başarı sağlamayabilir. Aşırı egzersizden kaçınmak ve antrenman programını kademeli olarak artırmak da kaslarınıza ve eklemlerinize zaman tanıyarak güçlenmenizin emin adımlar ile olmasını sağlayacaktır.

Peki, spor yaralanmalarını önlemede beslenme alışkanlıklarımız etkili olmakta mıdır? Altını çizerek belirtmek isteriz ki sağlıklı bir diyet ve yeterli su tüketimi, kaslarınızın ve eklemlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacak, dahası herhangi bir spor sakatlanması durumunda iyileşme sürecini iyiden iyiye hızlandıracaktır. Yeri gelmişken hemen ifade etmeliyiz. Vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı olduğunu da unutmamanız gerekmektedir. Yorulduğunuzda ve ağrı hissettiğinizde dinlenmek son derece önemlidir. Çünkü yorgun beden, bedenin savunma mekanizmasını dengeli sağlayamayacağından vücudun herhangi bir sakatlık durumundan daha fazla etkilenmesine sebep olacaktır.

Tüm bu tedbirlere karşın herhangi bir sakatlanma durumu ile karşılaşılırsa ne yapmalıyız dediğinizi duyar gibiyiz. Bu durumda mutlaka profesyonel bir tıbbi yardım alınması şarttır. Çünkü; sakatlık durumunu ciddiye almak, iyileşme sürecini hızlandıran en doğru adımdır.

Spor Sakatlanmaları Tedavileri

Kayropraktik Uzmanı Mustafa Toprak Kliniği, manuel terapi teknikleri ile pek çok sağlık sorununun ve spor sakatlanmalarının tedavi edildiği profesyonel hizmet anlayışına sahip bir fizik tedavi kliniğidir. Ankara merkezli faaliyet gösteren kliniğimizde, alanında uzman ve deneyim sahibi fizyoterapistimiz, sizin için en uygun tedavi planlamasını yaparak sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam etmenizi sağlar. Siz de steril koşullarda ve emin ellerde hizmet alarak yaşam kalitenizi artıracağınız bir fizik tedavi kliniği arayışındaysanız aradığınız adresin Kayropraktik Uzmanı Mustafa Toprak Kliniği olduğunu bilmeli ve sağlık sorunlarınız ile spor sakatlanmalarınızı ciddiye alarak hemen harekete geçmelisiniz.

bottom of page